مردم و تابوی دوره های ۸ ساله ریاست جمهوری در ایران
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۰
همانطور که هر رکوردی در ورزش برای شکستن خلق می شود روزی باید تابوی دوره های ۸ ساله ریاست جمهوری در ایران نیز توسط مردم شکسته شود. اگر دولت هایی که با رای مردم تشکیل می شوند بدانند مردم به آنها چک سفیدامضا نداده اند و در صورتی که به وعده های خود عمل نکنند باید پاسخگوی عملکرد خود باشند، مسلما روند مدیریت در کشور شاهد تحولی شگرف خواهد شد.
مردم و تابوی دوره های ۸ ساله ریاست جمهوری در ایران
 
گروه سیاسی ایران اسلامی: "دل خوشی از دولت یازدهم نداشت با مسافرکشی امرار معاش می کرد، از گرانی ناگهانی و بدون اطلاع بنزین گلایه داشت از لابه لای صحبت هایش فهمیدم از اینکه به روحانی رای داده پشیمان است و امیدی به بهبود وضعیت ندارد، وقتی کمی از حجت الاسلام رئیسی برایش گفتم به وجد آمد اما می گفت در ایران تا به حال رئیس جمهور ۴ ساله نداشته ایم!"

۴ رئیس جمهور ۲ دوره ای جمعا ۳۲ سال ریاست بر قوه مجریه از سال۶۰، هر کس نگاهی به این آمار بیاندازد گمان می کند انتخابات ریاست جمهوری در ایران ۸ ساله است. اصولا بسیاری از گزینه های جمهور سعی می کنند حتی المقدور بعد از پایان یک دوره از ریاست یک رئیس جمهور وارد عرصه رقابت نشوند زیرا در ایران تا به حال اغلب روسای جمهور ۴ ساله بوده اند!

هفته گذشته در فرانسه فرانسو اولاند رئیس جمهور سابق این کشور پس از پایان یک دوره الیزه نشینی بعلت کاهش شدید محبوبیت اصلا وارد عرصه رقابت ها نشد تا اینکه در نهایت یک جوان ۳۹ ساله پا به کاخ الیزه بگذارد. در دنیا نمونه های مشابه زیاد است. برای مردم ایران شاید آشناترین رئیس جمهور تک دوره ای جیمی کارتر باشد که در اوایل انقلاب اسلامی نتوانست رای لازم برای دوره دوم ریاست جمهوری را کسب کند و جای خود را به ریگان داد.

در جمهوری اسلامی ایران تاکنون هیچ یک از رقبا نتوانسته اند رئیس جمهور مستقر را شکست دهند. شاید یکی از دلایل آن این باشد که آن نامزدها در برابر آن رئیس دولت ضعیف تر بودند و توان و محبوبیت لازم برای شکست وی را نداشتند. اما از لحاظ چهارچوب قانونی هیچ تفاوتی بین انتخابات های ریاست جمهوری وجود ندارد و هر کس رای بیشتری را به خود اختصاص دهد رئیس جمهور خواهد شد چه در رقابت با دولت مستقر باشد و چه نباشد.

همانطور که هر رکوردی در ورزش برای شکستن خلق می شود روزی باید تابوی دوره های ۸ ساله ریاست جمهوری در ایران نیز توسط مردم شکسته شود. اگر دولت هایی که با رای مردم تشکیل می شوند بدانند مردم به آنها چک سفید نداده اند و در صورتی که به وعده های خود عمل نکنند باید پاسخگوی عملکرد خود باشند، مسلما روند مدیریت در کشور شاهد تحولی شگرف خواهد شد. تغییری که با جاری شدن خون جدید در رگ های کشور نشاط را در جامعه افزایش خواهد داد.

انتخابات ریاست جمهوری پیش رو پس از ۸ سال اولین فرصت مردم برای شکستن تابوی رئیس جمهورهای ۸ ساله است، روسایی که طبق تحلیل انتخابات های گذشته هر ۸ سال دولت را به جناح مخالف خود تحویل داده اند. باید منتظر بود و دید که آیا مردم در این دوره تابو شکنی می کنند یا این فرصت را به آیندگان واگذار خواهند کرد.
کد مطلب: 84704