در سی ونهمین نشست جامعه اسلامی مدیران مطرح شد:
کریمی: هیچ راهی به جز مقاومت در شرایط فعلی نداریم/ دستمالچیان: آمریکا انگشت به دهان مانده بود که حزب الله چگونه عرسال را آزاد کرد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۹
در این نشست ضمن بررسی تحریم های جدید آمریکا علیه ایران و اوضاع اقتصادی قبل و بعد از تحریم ها تاکید شد و مورد بررسی قرار گرفت.
کریمی: هیچ راهی به جز مقاومت در شرایط فعلی نداریم/ دستمالچیان: آمریکا انگشت به دهان مانده بود که حزب الله چگونه عرسال را آزاد کرد
 
به گزارش پایگاه خبری ایرانی اسلامی: در سی و نهمین نشست جامعه اسلامی که با حضور جمعی از مدیران سیاسی، علمی و فرهنگی برگزار شد.
علی اکبر کریمی در بخش اول سخنان خود با اشاره به وضعیت تحریم های قبل از برجام گفت:
ما قبل از امضا و تبادل برجام شرایط کشور را به گونه ای داشتیم که تحریم های متعدد و متنوعی طی سالیان درازی به ما تحمیل شده بود که این تحریم ها هم از طرف آمریکا بود و هم اروپایی ها، و نهایتا تحریم های جمعی طبق قطعنامه های شورای امنیت.
عمده ی تحریم های قبل از برجام را می توانیم به لحاظ تخصصی در هفت حوضه تقسیم کنیم.
حوضه اول: تحریم های تجاری بود که عمدتا معطوف به معادلات تجاری و حوضه واردات و صادرات و اینگونه مسائل بود.

حوضه دوم: در حوضه مالی و بانکی بود که بسیار مهم است چرا که عمده تعاملات خارجی ما با واسطه بانک و نقش مالی در این تعاملات است که تاکید زیادی بود که این حوضه را خیلی پر رنگ داشته باشند.
حوضه سوم حمل و نقل :چه هوایی و چه دریایی، و بخصوص کشتی رانی، خب این مورد بستر تعاملات خارجی ما هست و مسیری هست که ما به دنیا دسترسی داریم.
حوضه چهارم:
تحریم های نفت و گاز بود
حوضه پنجم: حوضه علم و فناوری بود
حوضه ششم: در حوضه زیرساخت ارتباطی ما بود
و حوضه هفتم: تحریم های اشخاص حقیقی و نهاد های حکومتی کشور

کریمی افزود: اگر ما بخواهیم یک تصویر دقیق و جامعی از تحریم هایی که در گذشته بود ببینیم باید گفت واقعا شرایط خوبی نبود.
ضمیمیه دو و پنج برجام را اگر بررسی کنیم کلیه تحریم ها ریز و اسناد حقوقی پشتیبانی آنها ذکر شده و مستند تحریم ها ذکر شده و نهایتا زمانبندی تعلیق انها نیز مشخص شده است.
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص پیامد های تحریم ها ادامه داد: به واسطه تحریم ها پیامد های زیادی بر اقتصاد ایران تحمیل شده بود.

اولین موضوع تاثیر کاهش صادرات نفت ما و درآمد حاصل از آن بود، تقریبا صادرات دو و نیم میلیون بشکه ای ما به یک میلیون بشکه کاهش پیدا کرده بود و پیش بینی هایی بود که در صورت تداوم شرایط تحریمی کمترنیز بشود.
کاهش صادرات نفت آثار سویی در مجموع اقتصاد ایران و شرکت های ارزی ما وبه همین ترتیب بر درآمدهای دولت می تواند ایجاد کند.

یکی دیگر از آثار و پیامدهای تحریم ها این بود که طرف های تجاری ما به شدت محدود و کم شد، و خیلی از کشور ها نمیتوانستند عملا با ما کار کنند و بیشترین کشوری که همچنان با ایران مراودات داشت چین بود و تقریبا تبدیل به یک شریک تجاری برای ما شده بود و چیزی بیشتر از پنجاه درصد از معادلات تجاری ما، چه در خصوص فروش نفت و چه صادرات ما به این کشور بود و این مطلب برای ما محدودیت ها و مخاطرات زیادی را به دنبال داشت.
بحث بعدی کند شدن روند توسعه و بهره برداری از میادین نفت و گاز و بحث افزایش محدودیت های بانکی و بحث ارزی بود.

بحث بعدی افزایش محدودیت های بیمه ای و پیامد های مربوط به آن بود.
نماینده مجلس افزود: در آن شرایط ما شاهد بودیم که قرارداد برجام با تمام حاشیه ها تنظیم و امضا شد. البته در مواردی علی رغم ملاحظات مقام معظم رهبری به طرف مقابل اعتماد شد که نتیجه آن امروز مشخص شده است.
مقام معظم رهبری در نامه تایید مشروط برجام بندهای مورد نظرشان را ابلاغ کردند ولی متاسفانه برجام با یک شرایط تعجیلی در مجلس تصویب شد و مبنای تعامل ما با طرف های خارجی قرار گرفت.
کریمی در ادامه افزود: علی رغم اینکه قول داده شده بود که همه ی تحریم ها یکجا بلافاصله بعد از امضای برجام شود.
ولی متاسفانه در عمل این اتفاق رخ نداد و مسئولین امر مجبور شدند به این واقعیت اعتراف کنند. البته در ماه های اول ازبیان این واقعیت احراز می کردند. هم اکنون مسئولین اذعان می کنند که آنچه که باید مطابق خود سند برجام باید اتفاق می افتاد، محقق نشده است.
وی با اشاره به تحریم های جدید گفت: اتفاق بدتر این بود که آمریکا تحریم های جدیدی را پس از برجام برای ایران در نظر گرفت و عملی کرد.

اولین موضوع بحث تمدید قانون موسوم به ایلسا (ASLI) بود که این قانون برای ایران و لیبی تصویب شده بود، بعدا لیبی از این قانون خارج شد تا سال ۲۰۱۶ تمدید شد و در حال حاضر مجدد تا سال ۲۰۲۶ تمدید شده است.
البته آمریکا معتقد بود این تمدید تحریم قبلی بوده و تحریم جدید محسوب نمی شود!
در اخرین اقدام نیز دولت امریکا تحریم جدید کاتسا را به اجرا در آورده که کاملا مغایر برجام است.
آنچه به نظر من میرسد این است که هیچ راهی به جز مقاومت در شرایط فعلی نداریم. به هر حال ما اعتقاد ،اصول، آرمان ها و ارزش هایی داریم که ضمن حرکت منطقی و تعامل مثبتی که می توانیم با دنیا داشته باشیم باید همچنان بر روی اصول خودمان مقاومت کنیم و قطعا تمام دنیا هم آمریکا نیست و عرصه دنیا وسیع است و می توانیم با دنیا تعامل داشته باشیم.

آقای احمد دستمالچیان در این نشست در مورد وضعیت منطقه و جایگاه ایران اسلامی تاکید کردند.
دستمالچیان در تشریح وضعیت فعلی غرب آسیا گفت: تحولات و وضعیت کنونی حاصل حداکثر حضور کنش گران منطقه ای و بین المللی در یک تحول است، باید با دقت بیشتر به این موضوع نگاه کنیم تا بتوانیم به یک تحلیل درست و جامعی برسیم.
از نظر حقیر منطقه بعد از بهار عربی دچار یک خلاء استراتژیک شد و بسیاری از نظام های پوسیده وابسته به آمریکا و اسرائیل سقوط کردند و این خلاء استراتژیک را به وجود آوردند، نظام هایی مثل صدام، مبارک ، بن علی در تونس و نظام های دیگر که سالیان درازی در خدمت آمریکا و اسرائیل بودند.

احمد دستمالچیان در خصوص بهار عربی گفت: وقتی مردم منطقه شرایط را تغییر دادند و بهار عربی به وجود آمد از نظر سیاسی انتقال از نظم قدیم به نظم جدید انجام شد.
تحولات اخیر حاصل درگیری دو محور است هدف تعیین سرنوشت و تعیین خاورمیانه جدید در منطقه است و در اصل این درگیری برای بود و نبود هر کدام از طرفین این در گیری شکل گرفته است. یک طرف محور مقاومت و طرف دیگر محور آمریکا یا مثلث آمریکایی اسرائیلی سعودی.

وی با اشاره به خطر شرایط فعلی برای عربستان و اسرائیل افزود: عربستانی که هیچگاه در سالیان گذشته به این اندازه تهاجمی عمل نکرده و همیشه محافظه کارانه عمل می کرد و اصولا کاری به جنگ نداشت در شرایط فعلی چرا اینگونه به بیرون آمده؟ جواب سوال این است که خود را در معرض نابودی می بیند.
رژیم صهیونیستی هم به همین شکل همانند عربستان سعودی بعد از جنگ ۲۰۰۶ که ۳۳ روز طول کشید و حزب الله به شکل فجیعی شکستش داد، برای اولین بار تئوری شکست ناپذیری امنیتی رژیم اسرائیل فرو ریخت، تمام حیثیت رژیم صهیونیستی و هزینه هایی که می کرد به خاطر شعار شکست ناپذیری این رژیم بود که در این جنگ از بین رفت.
سفیر پیشین ایران درلبنان در رابطه با پیروزی های حزب الله گفت: حزب الله در آن زمان کاتیوشا یا همان چوب دستی امروزی داشت .دبیرکل حزب الله اعلام می کرد فلان نقطه را مورد هدف قرار می دهیم و با وجود گنبد آهنین صهیونیست ها موشک ها به هدف اصابت می کرد و یا
پهباد ها از مراکز هسته ای آنها فیلمبرداری می کردند و برمی گشتند. برای اولین بار آسمان رژیم صهیونیستی به این صورت شکافته شد. در آن شرایط رژیم صهیونیستی با ابروریزی جنگ را تمام کرد.

بدین صورت که نیمه شب نخست وزیر سابق قطر را خواستند و گفتند همین الان شروط حزب الله را هر آنچه که هست بپذیر و جنگ را خاتمه بده! چرا که ارتش اسرائیل در حال فروپاشی است.
محور مقاومت در چنین وضعیتی قرار گرفت، یک معادله شد محور مقاومت و یک معادله هم شد محوراستکبار، اروپا، آمریکا، اسرائیل، عربستان. در چنین جنگ نابرابری ما قرار گرفتیم و قرار هم بر این بود که رژیم سوریه سرنگون شود،به این دلیل که گلوگاه استراتژیک و لجستیک مقاومت بود.

این کارشناس مسائل منطقه افزود: باید بدانیم که جمهوری اسلامی ایران در منطقه چه می کند و قدر بدانیم چون امنیت ما نتیجه ی این اقدامات است. باید دست رزمندگان مقاومت را بوسید که در آنجا خون میدهند تا اینجا ما امنیت داشته باشیم.
در شرایط فعلی گستره جغرافیایی مقاومت از جنوب لبنان تا باب المندب گسترش پیدا کرده است. توانمندی نیروها به حدی افزایش یافته که آمریکا انگشت به دهان مانده بود که حزب الله چگونه عرسال را آزاد کرد.
مقاومت از لحاظ نظامی و همچنین از لحاظ سیاسی پیشرفت های بسیاری داشته است. جنگ سوریه که به گمان برخی سران منطقه قرار بود دو هفته ای خاتمه یابد در نهایت با پیروزی بشار اسد همراه شد. این اتفاق سندی از شکست امریکا در یک بحران بین المللی و پیروزی جمهوری اسلامی ایران بود.کد مطلب: 105068