پرونده ویژه؛
سیر تاریخی پوشش و حجاب در ایران
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۲
پوشش زنان ایران در یک قرن اخیر دستخوش تغییرات زیادی بوده است. در سلسله گزارشی تلاش داشته ایم به ریشه یابی تغییر و تحولات اساسی در نوع و ظاهر پوشش در ایران در فاصله دوران سیاه پهلوی تا دهه‎‌ی نود شمسی بپردازیم.
سیر تاریخی پوشش و حجاب در ایران/۱/؛
قیام و استقامت مردم علیه کشف حجاب رضاخانی


با تشکیل مجلس موسسان و انتقال سلطنت از سلسله قاجار به سلسله پهلوی در سال ۱۳۰۴ رسما دست اسلام ستیزان در حکومت ایران باز شد! یعنی همان رضاخانی که در چند سال اول حکومت در عزاداری ها به سر خود گل می زد و در مراسم محرم و صفر حضور می یافت، بر اثر مشاوره فراماسونرها و بهائی‌هایی که طرفدار انگلیس بودند، دیانت را کنار گذاشت و اصلاحات و دستورات انگلیسی را در کشور دنبال کرد؛ تا آنجا که وقتی به ترکیه مسافرت کرد و "آتاتورک" و اقدامات او را در تغییر فرهنگ و خط و زبان آنجا مشاهده کرد، پس از بازگشت از سفر، قانون کشف حجاب را رسما اعلام کرد.


سیر تاریخی پوشش و حجاب در ایران/۲/؛
لشگر کشی فرهنگی پهلوی برای نابودی مرزهای حیا و عفافدر دهه‌ی بیست و پس از روی کارامدن "محمد رضا پهلوی" به جای پدر در سال ۱۳۲۳، به درخواست علما و مراجع قانون کشف حجاب لغو گردید. اما دشمنان دین و اعتقادات مردم این بار تغییر شیوه دادند و با توافق گروه های چپ حزب توده، باستان گرایان، فراماسون‌ها ، غرب زدگان افراطی و به‌خصوص بهایی‌ها که در دهه سی در منصب‌های خاص و نخست وزیری قدرت را به دست گرفتند، با ابزار فرهنگی هنری و تبلیغاتی تشویق به بی حجابی و ترویج فساد جنسی در جامعه نمودند.


سیر تاریخی پوشش و حجاب در ایران/۳/؛
دهه ۶۰؛ آغاز پیدایش جریان خزنده‌ی ضد حجاباز اواخر دهه شصت مدل‌های موی وارداتی در ارایشگاه های زنانه تهران رایج شده بود. جای تعجب بود که چگونه این مدل‌های وارداتی با توجه به پوشش آن زمان جامعه، می توانست قابل عرضه باشد. شاید این مدل ها تنها در مجالس زنانه و یا مناسبت های خاص می توانست رویت شود.


سیر تاریخی پوشش و حجاب در ایران/۴/؛
اصلاحات؛ دوران طلایی حجاب ستیزانکار در دولت اصلاحات تا آنجا پیش رفت که در یکی از تئاتر های خارجی در جنوب کشور، بازیگران زن با لباس های زننده و نامناسب و حتی بدن نما روی صحنه ظاهر شدند که این صحنه ناخودآگاه ذهن‌ها را سمت جشن هنر شیراز و صحنه های شنیع آن هدایت می‌کرد و این به آن معنی بود که جریان اسلام ستیز که قبلا در گزارش‌ها به آن اشاره شده بود، در دوره اصلاحات فرصت خوب و طلایی برای حضور و فعالیت پیدا کرد.


سیر تاریخی پوشش و حجاب در ایران/۵/؛
دهه‌ی هشتاد؛ هجمه سینماگران شبه روشنفکر به «حجاب برتر»نقش رسانه‌ی سینما و فیلم‌های مساله‌دارِ این دوره یعنی دوره‌ی اصلاحات، پر رنگ است؛ بخصوص آنجا که حجاب برتر در فیلم ها با تحقیر نگاه می شود و بحث دختر های خیابانی و روابط خیابانی و ارتباط زن و مرد شوهر دار و یا نامحرم و عشق های مثلثی و مربعی و گاهی چند ضلعی! فضای بسیار کثیف و تیره و سیاهی را در جامعه به تصویر می کشد.


سیر تاریخی پوشش و حجاب در ایران/6/؛
دهه نود؛ دوران پوشش‌های آخرالزمانیطبق الگوی بولتن‌های ماهواره ای چند سالی است مانتو‌های پوششی خانم‌ها کوتاه‌تر و کوتاه‌تر می شود به گونه‌ای که در بعضی موارد انسان به اشتباه می‌افتد که چرا که لباس اتاق خواب یا منزل یک خانم یا دختر جوان تبدیل به پوشش بیرونی آنان شده است این بخش را به اضافه وارد شدن مانتو های شیشه ای می کنیم که به آنها مانتو های کولر دار نیز گفته می شود. این مانتوها به گونه ای است که بعداز پوشیدن آن آنچه در زیر آن است به راحتی دیده می شود یعنی بودن و یا نبودن این پوشش تفاوتی در به نمایش گذاشتن بخش‌هایی از بدن ندارد.
کد مطلب: 48683