۱
 
احتمال ابتلا به تب مالت با لبنیات سنتی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۰
متخصص بهداشت و کنترل مواد غذایی سازمان دامپزشکی با بیان اینکه سازمان دامپزشکی با عرضه شیر و لبنیات سنتی مخالف است، گفت: شیر و پنیر سنتی عامل انتقال بیماری‌هایی مثل تب مالت هستند.
به گزارش ایران اسلامی، فرهمند صالح‌زاده متخصص بهداشت و کنترل مواد غذایی سازمان دامپزشکی گفت: سازمان دامپزشکی با عرضه شیر فله‌ای یا شیر خام در ماست‌بندی‌ها و مغازه‌های سطح شهر مخالف است.

وی با بیان اینکه شیر پاستوریزه هیچ مخاطره‌ای برای مصرف کننده ندارد، افزود: شیر عرضه شده توسط ماست‌بندی‌ها و مراکز عرضه لبنیات سنتی حتما شیر برگشتی کارخانجات نیست، ولی ممکن است، بخشی از شیر عرضه شده در این مکان‌ها از این شیرهای برگشتی تأمین شود.

متخصص بهداشت و کنترل مواد غذایی سازمان دامپزشکی بیان داشت: مراکز عرضه لبنیات سنتی تحت نظارت مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت است و سازمان دامپزشکی بر آنها نظارت ندارد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا باکتری تب مالت با جوشاندن از بین می‌رود، گفت: باکتری تب مالت با جوشاندن شیر از بین می‌رود، ولی جوشاندن شیر در منازل ارزش کیفی شیر را به شدت کاهش می‌دهد و بخش زیادی از ویتامین‌ موجود در شیر از بین می‌رود.

صالح‌زاده تصریح کرد: شیر پاستوریزه نیازی به جوشاندن ندارد، ضمن اینکه با تهیه آن در کارخانه‌ها حداکثر ویتامین موجود در آنها حفظ می‌شود.

وی در مورد مصرف پنیر سنتی، گفت: پنیر سنتی اگر از شیر پاستوریزه تهیه شود، مشکلی ندارد، اما اگر از شیر‌های فله‌ای به دست آید، مخاطره‌انگیز است.

متخصص بهداشت و کنترل مواد غذایی سازمان دامپزشکی بیان داشت: یک سوم آلودگی به بروسلوز (تب مالت) از طریق پنیر ایجاد می‌شود.

وی افزود: مصرف پنیر تازه‌ای که از شیر فله‌ای تهیه شده باشد، هم مانند شیر مخاطره‌انگیز است، ولی اگر پنیری که به صورت سنتی تهیه شده، به مدت ۲ ماه در آب نمک نگهداری شود، در صورتی که آلوده به باکتری تب مالت باشد، آن باکتری از بین می‌رود.

صالح‌زاده بیان داشت: ماست و دوغی که در ماست‌بندی‌ها به صورت سنتی عرضه می‌شود، خطرساز نیست، زیرا شیر برای تهیه ماست، جوشانده می‌شود و میکروب‌ها و باکتری‌های موجود در آن از بین می‌رود.
کد مطلب: 33416
مرجع : فارس
 


 
 
mehdit
۱۳۹۴-۰۶-۱۸ ۱۴:۱۰:۵۹
با عرض سلام
تشکر از مدیریت سایت بابت مطالب آموزنده و ارزشمند
بنده در جایی دیگر در مورد تب مالت مطالبی را خواندم که فکر میکنم برای کاربران هم ارزشمند باشد
http://www.avayesalamati.com/کلینیک-آوای-سلامتی/ID/43/تب-مالت-و-لبنیات-سنتی (1594)