ديپلمات سابق اسراييلی: توافق با ايران توافق بدی نيست
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۷
یک دیپلمات سابق اسراییلی گفت توافق چارچوب که قدرت های بزرگ با ایران امضا کردند توافق بدی نیست.
به گزارش ایران اسلامی، دن آربل معاون سابق سفیر اسراییل در آمریکا گفت اجرای چارچوب توافقنامه ایران و پنج به علاوه یک نتیجه ای موثرتر از هر اقدام نظامی در جهت متوقف کردن فعالیت های هسته ای ایران دارد.

آربل گفت عملیات نظامی آن طور که توافق کنونی موجب متوقف شدن برنامه هسته ای ایران در دراز مدت می شود، نمی تواند برنامه هسته ای ایران را متوقف کند.

وی گفت عملیات نظامی با شرکت آمریکا، اسراییل و کشورهای خلیج فارس برضد ایران نتیجه معکوس خواهد داشت زیرا موجب برانگیخته شدن خشم جامعه بین المللی ومشروعیت بخشیدن به تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای می شود.

آربل گفت در حالی که اقدام نظامی می تواند بازدارندگی کوتاه مدت ایجاد کند بهای سنگینی خواهد داشت و مسایل دراز مدت را نمی تواند به طور موثر برطرف کند.

گروه پنج به علاوه یک از بخت بسیار خوبی برای نهایی کردن این توافق تا سی ام ژوئن برخوردار است با این حال این در حالی است که بتوانند در برابر مخالفان این توافق در کنگره و اسراییل مقاومت کنند.

آربل گفت فکر می کنم در پایان باراک اوباما موفق خواهد شد و گروه پنج به علاوه یک قادر خواهد بود توافق را با ایران امضا کند. وی گفت این در حال حاضر بهتر از هر گزینه دیگری است بنابراین من فکر نمی کنم که توافق بدی حاصل شده است.

دموکرات ها در سنای آمریکا از چارچوب سیاسی توافق درباره برنامه هسته ای ایران حمایت کرده اند. این توافق روز پنجشنبه در لوزان حاصل شد.

این دیپلمات سابق اسراییلی گفت موفقیت نهایی چارچوب توافقنامه بستگی به مرحله اجرا و توان تضمین این مسئله دارد که ایران به تعهدات خود پایبند باشد.

آربل تاکید کرد در پایان، راستی آزمایی مهمترین مسئله است و منتقدان می گویند آمریکا و جامعه بین المللی پیش از این با کره شمالی و پاکستان نیز به توافق چارچوب رسیده بودند اما ببینید اکنون کره شمالی و پاکستان در کجا هستند. باید برای پیشگیری از تکرار این مسئله تلاشی جدی صورت داد.
کد مطلب: 29357
مرجع : واحد مرکزی خبر